Czym są rowery elektryczne?

Na temat rowerów elektrycznych istnieje wiele mitów, dlatego chcielibyśmy obalić  najpowszechniejsze z nich, czyli twierdzenie, że rower elektryczny równa sie skuter, oraz ze jazda na rowerze elektrycznym to nie sport, ponieważ rower jedzie sam.

  • Rower elektryczny to wciąż rower, tylko łatwiejszy do jazdy

Podczas pedałowania rowerem elektrycznym, rowerzysta może korzystać ze wspomagania elektrycznego, dzięki któremu pedałuje sie dużo lżej, niż na zwykłym rowerze. W rowerach marki Oxygen dostępne są trzy tryby wspomagania i rowerzysta sam reguluje potrzebna mu wysokość wspomagania (np. mniejsza do jazdy po płaskim terenie, większą do jazdy pod gore). Oczywiście istnieje możliwość przełączenia sie na tryb, przy którym nie musimy wcale pedałować, jednakże należy pamiętać, że przy takim trybie zużycie baterii będzie dużo szybsze.
Należy tutaj również wyjaśnić pojęcie zasięgu w rowerze elektrycznym – zasięg oznacza cały dystans, jaki możemy przejechać używając wspomagania elektrycznego (im większa pojemność baterii, tym większy dystans możemy przejechać używając wspomagania elektrycznego). Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu tego dystansu rower nie pojedzie dalej – jeżeli bateria rozładuje się i tym samym wspomaganie elektryczne przestanie działać, wówczas nasz rower elektryczny będzie jechał jak zwykły rower, dzięki pedałowaniu.
Przykładowo, rowery elektryczne Oxygen posiadają zasięg do 100km, co oznacza, ze pojemność naszej baterii wystarczy na przejechanie za jednym razem dystansu do 100km ze wspomaganiem elektrycznym. Przy dłuższym dystansie, bateria prawdopodobnie rozładuje się i będziemy musieli jechać jak na zwykłym rowerze.

  • Jazda na rowerze elektrycznym to wciąż sport i wysiłek fizyczny

Jadąc na rowerze elektrycznym wciąż uprawiamy sport, ponieważ wciąż pedałujemy, jednakże napęd elektryczny daje nam wspomaganie i tym samym nasz wysiłek będzie mniejszy, niż podczas jazdy na zwykłym rowerze. Jak wspomnieliśmy wyżej, w rowerze elektrycznym sami regulujemy sobie poziom wspomagania elektrycznego, w zależności od tego, jak mocno chcemy pedałować. Np. podczas jazdy rekreacyjnej możemy korzystać głownie z siły własnych nóg i  używać niskiego poziomu wspomagania, natomiast podczas jazdy bardzo szybkiej lub pod górkę, przełączyć tryb jazdy na wyższy poziom wspomagania.

Dla kogo stworzone zostały rowery elektryczne Oxygen?

Rowery elektryczne zostały stworzone dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze, bez względu na ich wiek, płeć, czy ulubiony styl jazdy.
Z doświadczenia wiemy jednak, że rowery elektryczne stanowią szczególnie dobre rozwiązanie dla:

  • Wszystkich tych, dla których rower jest codziennym środkiem transportu do pracy, szkoły, czy jazdy po mieście – pozwala na szybkie przemieszczanie sie, jednak bez zbytniego przemęczenia
  • Dla osób starszych lub słabego zdrowia, które wciąż chcą się cieszyć jazdą na rowerze, jednakże nie mają na tyle kondycji fizycznej bądź zdrowotnej aby szybko jechać na zwykłym rowerze
  • Dla tych, którzy chcą mieć możliwość wspomagania elektrycznego podczas jazdy po trudnym terenie, w tym po górach
  • Dla osób potrzebujących rehabilitacji po przebytych kontuzjach oraz operacjach (m.in. kontuzje kolana, ścięgna, złamania kończyn, problemy ze stawem biodrowym). W przypadku rehabilitacji, najlepiej rozpocząć od bardzo powolnego pedałowania przy wysokim trybie wspomagania, stopniowo zwiększając siłę pedałowania i zmniejszając poziom wspomagania. Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej formy rehabilitacji zawsze skonsultować się ze specjalista.

 

 

 

 

Akceptujesz pliki Cookies?
Provided by OpenGlobal